Teoriaa taas...

Tässä tuli taas mieleen omasta kokemuksesta, että täälläkin sellainen miesten ja naisten välinen vastakkainajattelu johtuu paljolti näkökulmaeroista.

Otetaan esimerkiksi vaikka seksi. Se on hyvä esimerkkinä, koska se on henkilökohtainen aihe. Senkin voi tuntea ja kokea eri näkökulmasta. Toinen voi sen kokea sellaisena sen hetkinä tilana ja toinen vaikka koko viikon tai päivän tuntemuksien kautta. No tämä hetken tuntija osaa nauttia siitä, mutta toinen taas tuntee, että eikö toinen arvostakaan häntä niin kuin hän antaa toiselle koko viikon edestä. Ja soppa on valmis, jos näkökulmia ei käydä läpi.

Näistä entisistä kokemuksista ja näkökulmaeroista kun ei osata puhua ja käydä niitä läpi, alkaa helposti sellainen kierre, että muut ei ymmärrä minua.

Ja tässä vaan yksi esimerkki. Suhteissa on monta osa-aluetta ja kaikista näkökulmista pitäis tehdä selkoa heti alussa.

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        48
        930
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        15
        798
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        497
        769
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        697
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        41
        624
      6. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        586
      7. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        35
        563
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        170
        528
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        520
      10. Mitä haluaisit kysyä tänään

        Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
        Ikävä
        44
        470
      Aihe