Teoriaa taas...

Tässä tuli taas mieleen omasta kokemuksesta, että täälläkin sellainen miesten ja naisten välinen vastakkainajattelu johtuu paljolti näkökulmaeroista.

Otetaan esimerkiksi vaikka seksi. Se on hyvä esimerkkinä, koska se on henkilökohtainen aihe. Senkin voi tuntea ja kokea eri näkökulmasta. Toinen voi sen kokea sellaisena sen hetkinä tilana ja toinen vaikka koko viikon tai päivän tuntemuksien kautta. No tämä hetken tuntija osaa nauttia siitä, mutta toinen taas tuntee, että eikö toinen arvostakaan häntä niin kuin hän antaa toiselle koko viikon edestä. Ja soppa on valmis, jos näkökulmia ei käydä läpi.

Näistä entisistä kokemuksista ja näkökulmaeroista kun ei osata puhua ja käydä niitä läpi, alkaa helposti sellainen kierre, että muut ei ymmärrä minua.

Ja tässä vaan yksi esimerkki. Suhteissa on monta osa-aluetta ja kaikista näkökulmista pitäis tehdä selkoa heti alussa.

0

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        18
        1396
      2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        214
        1367
      3. Milloin bikineistä

        Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
        Maailman menoa
        145
        1189
      4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

        Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
        Kaste
        470
        1017
      5. 135
        971
      6. Olimmeko molemmat

        ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
        Ikävä
        73
        923
      7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

        Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        66
        857
      8. Mun on ikävä sua J ,

        Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
        Ikävä
        47
        832
      9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

        vaikka käsi kädessä?
        Ikävä
        68
        794
      10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        397
        786
      Aihe